Pasaport; Ülke vatandaşlarının farklı ülkelere seyahatleri için gereken resmi bir belgedir. Bu belge olmadan yurtdışı ülkelerine seyahat edilemez.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarını Nüfus Müdürlüklerinden şahsen müracat ederek alabilmektedirler.

Pasaport randevu ve detayları için https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır.

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin

  • Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
  • Başkonsolosluğundan veya
  • Konsolosluğundan alınır.
  • Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (“iç sınır’” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

Schengen’e üye ülkeler aşağıda sunulmaktadır:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

1- Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) alınır.

2- Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?
Randevulu veya randevusuz olarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

Vize başvuruları ne kadar zamanda sonuçlanır ?
Vize başvuruları ortalama 3-7 işi gününde sonuçlanmaktadır, fakat yoğun dönemlerde ( bayram tatilleri öncesi vb. ) bu süre daha uzun sürebilir. Bu süreci daha hızlı olarak sonuçlandırmak için bazı ülkelerin Express ve VİP vize başvuruları bulunmaktadır. Extra ücret ile bu işlemler sağlanabilir.

Bu tarz durumlar da mesai saatleri dışında Prime-Time ya da erken randevu alarak sizlere yardımcı olabiliriz, ya da mobil biyometri servisleri ile bulunduğunuz noktaya gelip işlemlerinizi kolaylıkla yapabiliriz.

Bu durumlarda da konsolosluklar ek ücret talep etmektedirler.

Evet Alabilirsiniz. Bazı ülke konsoloslukları ekstra fiyat farkı ile acil vize başvurularını kabul etmektedir.

HEMEN ARAYIN